Deseta po redu šumarska konferencija KUPRES 2025 održala se 21. i 22.03.2025. u hotelu Adria Ski i okupila je brojne regionalne i europske stručnjake iz područja šumarstva i prerade drva, točnije iz Bosne i Hercegovine, Austrije, Italije, Poljske, Belgije, Slovenije, Srbije, Crne Gore te iz Hrvatske.
Kupres je, sada već tradicionalno, postao sinonim i prepoznatljivo regionalno središte u ovom dijelu Europe za šumarsku i drvno prerađivačku struku, gdje se okupljaju vodeći stručnjaci, političari i gospodarstvenici s državne, regionalne, ali i europske, odnosno globalne razine. Važno je, što je i ove godine na Kupres došao zavidan broj predstavnika nadležnih institucionalnih tijela, odnosno donositelji odluka na županijskoj, entitetskoj i državnoj razini u BiH, kao i predstavnici važnih međunarodnih tijela.
Glavna tema konferencije bila je: Utjecaj geopolitičkih kretanja na sektor šumarstva, a u kontekstu znatno izmjenjenih okolnosti poslovanja na svjetskom tržištu, bilo kroz prošlu godinu ili posebice kroz period posljednjih dva mjeseca u 2025. Uvertira u konferenciju bio je povijesni, regionalni sastanak direktora šumarskih poduzeća, tijekom kojeg je fokus usmjeren na problematiku poslovanja u prošloj godini, budući da je istaknuto da je protekla godina bila jedna od najtežih i najizazovnijih godina za šumarski sektor, u kojoj je većina šumarskih poduzeća poslovala negativno, a uzrok spomenute situacije je nagli krah tržišta i velika doza tržišne nesigurnosti i neizvjesnosti.
Pred konferencijske aktivnosti nastavljene su sadnjom „drvoreda prijateljstva“ iza hotela Adria Ski povodom obilježavanja Međunarodnog dana šuma, a nakon čega je uslijedila konferencija za medije na kojoj su domaći dužnosnici i inozemni gosti pružili odgovore na brojna pitanja, bilo oko same organizacije događaja, bilo oko prilika u sektoru.
Prije službenog početka konferencije, otvorena je i izložba fotografija „Kraška polja BiH“ koju su priredili članovi ornitološkog društva „Naše ptice“, a izložbu je otvorio Božo Perić, ministar poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva HBŽ. Predvorje konferencijskog prostora bilo je popunjeno izložbenim stolovima brojnih tehnoloških sponzora konferencije, kao i rukotvorinama vrijednih lokalnih proizvođača.
Nakon pozdravnih govora konferenciju je ispred pokrovitelja otvorio predsjednik Vlade HBŽ-e, prof.dr.sc. Ivan Vukadin, referirajući se na rezultate poslovanja lokalnog šumarskog poduzeća koje djeluje na Kupresu, kao i na zakonodavni okvir i potrebnu institucionalnu podršku tvrtkama u sektoru.
Konferencija je kroz pet tematskih blokova artikulirala ključne razvojne teme. Održane su zanimljive panel rasprave i prezentacije brojnih predavača iz akademskog, institucionalnog i poslovnog okruženja, a program je protekao u konstantnoj interakciji i komunikaciji sa zainteresiranim auditorijem koji je interakcijom kroz brojne komentare, pitanja te kroz odgovore doveo do vrlo kvalitetnih zaključaka konferencije.
Tijekom izlaganja na glavnu temu konferencije koja je vezana za negativni geopolitički utjecaj na tržište drva i drvnih proizvoda, osim globalne razine obrađen je i razvoj tržišne situacije na lokalnoj, odnosno na regionalnoj razini, s ciljem pronalaska potencijalnih rješenja, bilo za šumarska poduzeća kojima je smanjen interes s tržišta kreirao negativne poslovne rezultate, bilo za drvnu industriju koja je smanjila izvoz na razini od 30-40%. Programski fokus bio je i na zakonskoj razini EU, jer se jedan od najvećih izazova odnosi na odgođeno uvođenje EUDR-a – regulative EU koja bi već od početka 2026. mogla značajno usporiti te administrativno opteretiti cijeli na šumi baziran sektor. Stalne rasprave u stručnim krugovima vode se i oko klimatskih promjena i ugroženosti ekoloških funkcija šuma. Stalna nepoznanica odnosi se na pitanje trgovanja s CO2 kreditima te na mogućnosti apliciranja na projekte EU-a u smislu povećavanja otpornosti šuma na rastuće klimatske promjene.
O ovim krucijalnim globalnim temama razgovarali su naši uvaženi gosti: dr.sc. Ismail Belen, predsjednik United Nations Forum on Forests Bureau sa sjedištem u New Yorku, te mr.sc. Zdenko Bogović, član upravnog odbora CEPF – Confederation of European Forest Owners iz Bruxellesa. U programu su još aktivno sudjelovali i drugi međunarodni VIP sudionici – Diego Florian, direktor regije Adria-Balkan unutar vodeće svjetske sheme certificiranja FSC Forest Stewardship Council, kao i Piotr Borkowski, izvršni direktor udruženja državnih šuma EUSTAFOR – European State Forest Association sa sjedištem u Bruxellesu. Njima su se u raspravama priključili brojni regionalni stručnjaci iz akademske zajednice, kao i predstavnici šumarskih poduzeća.
Važan tematski blok odnosio se na inovacije i tehnološka rješenja. Sektorske tvrtke teže stabilnijem poslovanju, kao i diverzifikaciji prihoda u šumarstvu. Jedan od velikih potencijala predstavlja i biomasa, koja se sve više pridobiva iz izdanačkih šuma koje u nekim dijelovima BiH dominiraju. Također, održana je prezentacija glavnog sponzora Jasmin M d.o.o. Žepče.
I ove godine posebnu partnersku ulogu imao je Šumarski fakulteta Univerziteta u Sarajevu, koji je i koordinirao tematski blok – Multidisciplinarni pristup razvoju šumarstva, zajednički pristup akademske zajednice, gospodarstva, politike i nevladinog sektora. Održane su dvije prezentacije na temu tekućih projekata, kao i oko ravnopravnosti i zastupljenosti žena u šumarstvu.
Konferencija se održala u jubilarnom 10. izdanju, stoga je pripremljen retrospektivni osvrt na prethodnih devet izdanja konferencije u režiji organizatora Hercegbosanskih šuma te Hrvatskog drvnog klastera, s prikazom aktivnosti od samih početaka do ovogodišnjeg izdanja. Nedvojbeno je, kako je ovaj međunarodni skup kroz protekle godine rastao i razvijao se, dok je prethodnih godina okupio respektabilan broj gostiju i predavača te vrlo zanimljivu strukturu stručnih sudionika, a u ovogodišnjoj raspravi moglo se čuti kako su i organizatori postigli zapaženu razinu obrade ključnih tema, zadržavajući programsku atraktivnost, a što je u konačnici i etabliralo ovaj skup u široj regiji jugoistočne Europe.
Udruženje inženjera i tehničara šumarstva FBiH – UŠITodržalo je povodom Međunarodnog dana šuma 21.03. svečanu sjednicu Upravnog odbora na kojoj je predstavljen presjek niza aktivnosti u području modernizacije šumarstva, a nisu izostale niti teme stručne edukacije i obrazovanja kadrova, kao i teme korištenja europskih sredstava u modernizaciji sektora.
U toj prigodi dodijeljena su i strukovna priznanja– Priznanje za životno djelo, odnosno za doprinos razvoju šumarstva u BiH dobio je posthumno uvaženi prof.dr.sc. Konrad Pintarić koji je ostavio neizbrisiv trag na području kojim gospodari ŠGD „Hercegbosanske šume“ d.o.o. Kupres, ali i na području cijele Bosne i Hercegovine. Priznanje za najboljeg mladog inženjera šumarstva pripala je Erminu Keriću, zaposleniku Srednjobosanskih šuma, koji je kao mladi i ambiciozni stručnjak radeći unutar šireg informatičkog tima kojeg je pokrenulo sektorsko udruženje UŠIT dao važan doprinos digitalizaciji šumarstva u BiH.
Sudionici su mogli uživali i u glazbenom programu, jer je nastupila afirmirana umjetnica Antonija Batinić koja je u uvodu u konferenciju otpjevala sevdah – tradicionalnu bosansku pjesmu, u kasnije je nastupila s izvornom kupreškom pjesmom, kao i s temom Neka cijeli ovaj svijet iz poznatog mjuzikla Jalta, Jalta.
Na samom završetku skupa upriličeno je i svečano potpisivanje dvaju sporazuma o suradnji.
- Sporazum o suradnji Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu i ŠGD-a Hercegbosanske šume d.o.o. Kupres koji su potpisali prof.dr.sc. Besim Balić, dekan fakulteta i Nikola Perković, predsjednik Uprave ŠGD-a.
- Sporazum o suradnji Hrvatskih Šuma d.o.o. i ŠGD Hercegbosanske šume d.o.o. Kupres potpisali su predsjednici Uprava Nediljko Dujić i Nikola Perković.
Konferencija je programski dio okončala iznošenjem zaključaka, zahvalama i osvrtima, a prvi dan konferencije zaključen je u ugodnom tonu uz večeru, lijepo druženje i dodjelu priznanja pojedincima i institucijama koji su svojim trudom, znanjem, vizijom i zalaganjem dali doprinos međunarodnoj suradnji, unapređenju održivog korištenja šuma te razvoju, promociji i jačanju ugleda konferencije FORESTRY KUPRES.
Drugi dan konferencije obilježila je studijska posjeta koja se sastojala od prolaska pored minsko sumnjivih šumskih odjela na području Zanagline u općini Kupres, te zaustavljanju pored razminiranih odjela. Također, delegacija je posjetila visoke šume u GJ Ravašnica – Raduša, posebno zanimljive i jedinstvene u svojoj genezi prema klimatogenoj zajednici. Nakon toga posjetilo se područje konverzija izdanačke bukove šume, kao i požarišta na području Vukovskog polja. Bilo je govora o problematici vezanoj za privatne parcele i divlje deponije u šumama. Završetak studijske posjete obilježen je druženjem u lovačkoj kući pokraj jezera Turjača,a prethodno su sudionici posjetili polje stećaka na Ravanjskim vratima.
Ovogodišnja konferencija poslužila je za umrežavanje sudionika, stvorena su nova poznanstva, poslovni kontakti i buduća prijateljstva. Organizatori su u više navrata zahvalili svima koji su bili dio „FORESTRY KUPRES 2025“ konferencije, koja je više nego primjereno obilježila Međunarodni dan šuma, čime su sa Kupresa poslane snažne poruke oko budućnosti šumarstva, drvne industrije i ekologije, a u cilju kreiranja održive budućnosti ruralnih područja, kvalitetnijih šuma i povoljnije klime.
IZJAVE:
Dr.sc. Ivan Vukadin, predsjednik Vlade Hercegbosanske županije
Geopolitička situacija utječe i na odnose u šumarstvu, međutim, gospodarsko društvo HBŠ uspjelo je prošlu godinu završiti pozitivno, a razlog je kontinuitet stabilizacije i domaćinsko gospodarenje poduzećem. Važno je također kazati kako moramo imati zakonski okvir za djelovanje, a naš županijski Zakon o šumama je usklađen s EU. Pri izradi Federalnog zakona o šumama moramo uvažiti sve potrebe županije. Smatramo kako federalni zakon treba biti okvirni, dok županijski zakoni trebaju biti zakoni po kojima će se djelovati, bez želje da se bilo što centralizira.
Prof.dr.sc. Besim Balić, dekan Šumarskog fakulteta Univerziteta u Sarajevu
Drago nam je što se ovdje nalazimo u aktivnoj ulozi suorganizatora, naši profesori imaju važnu ulogu u programu, kao i kod formiranja zaključaka. Naš cilj u BiH treba biti održivo gospodarenje šumama, ali zbog klimatskih promjena svakodnevno se suočavamo s brojnim pitanjima na koja nemamo kvalitetne odgovore. Jedan dio sredstava u šumarstvo treba doći i od nedrvnih prihoda iz šuma.
dr.sc. Ismail Belen, predsjednik United Nations Forum on Forests Bureau, New York
Dobro sam učinio što sam došao ovdje u BiH u prigodi obilježavanja Svjetskog dana šuma, ovdje već imam puno prijatelja i dobro surađujemo s udruženjem UŠIT. U šumarstvu moramo imati dobar plan rada, moramo staviti šumu u središte brojnih razvojnih politika. Kroz rad u UN-u, kao i u Turskoj Vladi nastojao sam biti ambiciozan i fokusirati se na sektorske uspjehe, ali i na prepreke s kojima se pojedine zemlje suočavaju u ispunjavanju zahtjeva održivog šumarstva, prije svega mislim na klimatske promjene. Koja rješenja bi ja preporučio – moramo stalno ići prema javnosti i voditi pozitivne kampanje o važnosti šuma, jer taj naš važan resurs može doći još više do izražaja.
Piotr Borkowski, izvršni direktor EUSTAFOR, Europska udruga državnih šuma, Bruxelles
EUSTAFOR je osnovan 2006. godine i naše članice su državne organizacije za upravljanje šumama iz 28 europskih zemalja. Naše organizacije prakticiraju održivo gospodarenje šumama na približno 1/3 područja europskih šuma, uključujući više od 18 milijuna hektara označenih područja Natura 2000 i drugih šuma zaštićenih zakonom. Zalažemo se za rješavanje izazova s kojima se suočavaju naše šume. Ciljevi šumarske politike moraju se rješavati na nacionalnoj razini kako bismo osigurali očuvanje šuma kao rastućeg i otpornog resursa diljem Europe. Mi smo predani prakticiranju održivog gospodarenja šumama (SFM) prema najvišim standardima i s dugoročnim planiranjem, jer naše šume diljem Europe nisu iste.
Diego Florian, direktor za regiju Adria Balkan, FSC
EUDR zahtijeva dodatno znanje o podrijetlu sirovina. Tvrtke bi se već trebale početi pripremati sa svojim trgovačkim partnerima za demonstraciju sljedivosti duž opskrbnog lanca. FSC trenutno testira tehnologiju kako bi podržao tvrtke svih veličina kako bi bile u stanju da pripreme i proslijede rigorozne i sigurne podatke duž opskrbnog lanca. Tako bismo lakše pokazali kako FSC-certificirani proizvodi od drva i gume ispunjavaju EUDR zahtjeve. Uz ovu odgodu, tvrtke također imaju vremena da se prebace na nabavu samo FSC-certificiranih materijala, što bi im pojednostavilo poslovanje.
Vahidin Lušija, predsjednik UŠIT-a FBiH
Drago nam je što smo se ovdje ponovno okupili. Najviše je predstavnika struke, a i ove godine smo iznijeli brojne prijedloge. Prošle godine smo govorili o potrebi pristupa sredstvima iz EU-a te o usvajanju Zakona o šumama na razini FBIH. Tu je i naša opredijeljenost da se kroz različite forme djelovanja zaštite šume u Federaciji BiH, unaprijedi planiranje, održavanje i biološka raznolikost. Postoji stalna potreba o poduzimanju neophodnih aktivnosti na donošenju strategije deminiranja šumskih područja te osiguravanju financijskih sredstava za navedene aktivnosti.
Zoran Popović, pomoćnik generalnog direktora, Šuma Republike Srpske
Kandidirao sam u raspravama dvije teme – uklanjanje divljih deponija iz šuma te snažniji razvoj rasadničarske proizvodnje u šumarstvu. Obje su u skladu s poticajnim EU ciljevima. Slušamo o planovima za 3 milijarde posađenih stabala, a sve više bi trebali govoriti i o važnosti vode u šumama, jer su šume pravi pročišćivač pitke vode. EU politike mogu biti dobar razlog za širenje ili podizanje rasadnika, što je i tržišna kategorija. Moramo napraviti prihod koji ne dolazi samo od kubika u trupcu.
Nediljko Dujić, predsjednik Uprave, Hrvatske šume
Prekogranična suradnja je nešto što mi u Hrvatskim šumama prakticiramo već dugi niz godina, jer smo kroz EU projekte zajednički riješili probleme zaštite od požara, ali i druga razvojna pitanja koja su važna za našu tvrtku te za Hercegbosanske šume. Ponosni smo što smo ovdje i u povodu Svjetskog dana šuma, jer prije toga bio sam na Biokovu gdje smo organizirali pošumljavanje, a širom Hrvatske razne događaje kako bismo educirali građane o važnosti šuma, njihovim općekorisnim funkcijama, važnosti njihove zaštite te održivom korištenju šumskih resursa.
Nikola Perković, direktor ŠGD Hercegbosanske šume d.o.o. Kupres
Želim istaknuti važnost Hercegbosanskih šuma u Hercegbosanskoj županiji, jer prema procjenama u županiji stalno živi oko 45.000 stanovnika a oko 10.000 je izravno ili neizravno vezano s Hercegbosanskim šumama. Tijekom prošle godine naša tvrtka se suočila s neviđenom situacijom, jer je toliko opala potražnja za trupcima, stoga smo praktički tražili kupce i nudili trupce po povoljnijim uvjetima, prije svega kroz duže rokove plaćanja. Ponosni smo što se ponovno na Kupresu i ove godine okuplja ovako važna struktura sudionika s razine EU-a, ali i regionalnog i državnog nivoa. Vidimo još puno izazova pred sektorom šumarstva i drvne industrije, pogotovo za BiH, koja ima svoje specifične probleme.
Kupres, 03.2025.