Europski parlament je u četvrtak 14.11. odobrio jednogodišnju odgodu provedbe direktive-zakona EU-a protiv krčenja šuma, a također je usvojen amandman koji je značajno ublažio ili oslabio ranije planirane ključne zahtjeve ove regulative koja je kroz proteklih godinu dana izazvala dosta polemika unutar EU-a, ali i u mnogim prekooceanskim zemljama.
Skupine za zaštitu okoliša, koje su ranije pozdravile donošenje samog zakona, odnosno koje su ga označile kao velik napredak u globalnoj zaštiti prirode i borbi protiv klimatskih promjena, jučer su kritizirale ovaj najnoviji potez europske administracije. Odgoda je uslijedila nakon prijedloga – zahtjeva Europske komisije, a kao odgovor na snažan pritisak važnih trgovinskih partnera poput Brazila i SAD-a, kao i nekih država članica EU-a, uključujući Njemačku, budući da se o primjeni EUDR-a oglasio i sam kancelar Olaf Scholz. Početni zakon je nastojao ograničiti uvoz široke robe poput kave, kakaa, soje, drva i palminog ulja u slučajevima, ako su te robe povezane s krčenjem šuma. Prema izvornom okviru, proizvodi iz visokorizičnih zemalja bili bi podvrgnuti pojačanom nadzoru, s prijedlogom da se dio pošiljki i fizički provjerava prije ulaska na tržište EU. Međutim, nove izmjene uključuju kategoriju “bez rizika” koja izuzima proizvode iz određenih zemalja s velikom šumovitošću, potencijalno uključujući i Njemačku, od strogog nadzora.
Zagovornici zaštite okoliša sada tvrde kako je nova kategorija “bez rizika” problematična i kako ona potkopava samu svrhu ovog zakona. Julia Christian, aktivistica grupe za zaštitu okoliša Fern je jučer upozorila kako je prihvaćeni amandman u biti ustupak šumovitim zemljama EU-a, te im nudi slobodan prolaz za njihovu robu, dok istovremeno ovaj amandman signalizira drugim nacijama kako je EU “olabavio zakon” te kako se neće baviti degradacijom vlastitih šuma.
Može se zaključiti kako je jučerašnja odluka Parlamenta o odgodi, odnosno izmijenjeni oblik direktive EUDR ponovno podignuo političku prašinu, a prije stupanja na snagu propis će zahtijevati daljnje odobrenje Europskog parlamenta i Vijeća. Posljedično, drvna industrija i šumarski sektor danas slave diljem Europe, jer su oni ipak uspjeli u argumentaciji potencijalne štete, a njihovi brojni napori i lobiranje za odgodom su uvaženi, kao i djelomične izmjene. S druge strane, proces nije niti izbliza završen niti izvjestan, jer se EUDR suočava s odgodom i nešto blažim oblikom, a ekolozi u medijima bruje kako se radi o nedozvoljenom lobiranju, čak bacajući sumnju na predanost EU-a svojim izvornim ciljevima u zaštiti okoliša te dovodeći u pitanje vodeću svjetsku ulogu zaštitnika od krčenja i devastacije svjetskih šuma.