ODRŽAN JE ČETVRTI WEBINAR O AKTUALNOJ SITUACIJI U DRVNOJ INDUSTRIJI: Sektor ponovno piše Vladi jer birokracija usporava realizaciju kredita za likvidnost!

Online sastanak održan 29.04. okupio je brojne stručnjake iz na šumi baziranih sektora Hrvatske, ali i susjednih zemalja, Srbije te Bosne i Hercegovine. Ovakva vrsta komunikacije je ocijenjena kao dobar model za postkrizno razdoblje.

Svi sudionici dijele mišljenje kako je Vlada odradila odličan posao te je pravovremenim donošenjem mjera kvalitetno reagirala. Sektorsko lobiranje je odrađeno na zadovoljavajućoj razini, iako bi pojedini dionici mogli biti još odlučniji u zaštiti sektorskih interesa. Najveći je problem izostanak odgovora od strane resornog Ministarstva poljoprivrede oko dobivanja kredita za likvidnost. HEP također nije odgovorio na višekratne prijedloge oko odgode plaćanja, odnosno korištenja peleta u njihovim energetskim sustavima. Većina proizvođača je u fazi pronalaska rješenja oko kredita za likvidnost, a procjenjuje se kako će biti velik pritisak tijekom trećeg kvartala ukoliko ne dođe do pokretanja tržišta i redovitog priljeva sredstava od prodaje roba.

Zaključeno je kako postoje naznake za poboljšanje situacije uslijed pokretanja pojedinih stranih tržišta, osobito Njemačke, Švicarske, Velike Britanije, Belgije i Nizozemske dok su tržišta Italije, Španjolske i Francuske te Sjeverne Afrike i Egipta još uvijek problematična. Ipak, postoje naznake za pokretanje talijanskog tržišta početkom svibnja, pogotovo jer se kod njih od ponedjeljka pokrenula glavnina proizvodnje, a 4.5. ponovno počinje i proizvodnja namještaja. Procjenjuje se kako će dosta dobro doći dodatne odluke o ublažavanju mjera od strane Vlade i Stožera civilne zaštite, posebno kada se otvore granice, što će i povećati mobilnost drvoprerađivača prema kupcima, jer se online prodaja teško realizira s novim kupcima i na novim tržištima.

Sirovinska problematika je zadovoljavajuća, u okvirima kriznih okolnosti, ali su proizvođači peleta (kao i kogeneracijska postrojenja) iznijeli podatak kako im je ostao ugovorni rok plaćanja biomase na 45 dana, budući da odredba za odgodu roka plaćanja na 100 dana vrijedi za pilanske sortimente. Napomenuto je kako se na tržištu trenutno može nabaviti sirovina biomase po 20-25% nižim cijenama od ugovorenih.

U BiH i Srbiji je situacija slična u dijelu kriznog poslovanja i potražnje za drvnim proizvodima. Ocijenjeno je kako su u susjednim državama za sada izostale konkretne mjere namijenjene drvnoj industriji, iako se pripremaju druge horizontalne i proaktivne mjere za spas ekonomije.

 

NAGLASCI IZ DISKUSIJE

 

ŠUMARSTVO

Krunoslav Jakupčić, Hrvatske šume: Sve naše odluke i aktivnosti baziraju se na zaključcima Vlade RH i Stožera civilne zaštite. Mi smo kao poduzeće napravili kratkoročne strategije za unutarnja pitanja budući da dugoročno niti srednjoročno ne možemo ozbiljnije planirati, radimo planove na dnevnoj i tjednoj bazi. Također, stopirali smo sve veće investicije osim onih koje utječu na kvalitetu i bit gospodarenja, imamo i strategiju uključivanja kadrova u sve procese te prakticiramo rad od kuće. Što se tiče proizvodnje i naših zaliha, sve ovisi o potrebama sektora. Trenutne zalihe su nešto manje u odnosu na isto razdoblje prošle godine, kreću se oko 700 tisuća m3, od čega se na prostorno drvo odnosi oko 430 tisuća m3, dok u pilanskim sortimentima dominiraju zalihe bukve, no i ona je također manja nego u isto vrijeme lani.

SEKTORSKE UDRUGE

Daniel Smiljanić, Hrvatska gospodarska komora, predsjednik Udruženja drvno-prerađivačke industrije pri HGK: Generalna situacija se poboljšava, osjeća se pomak, ali bez obzira na to, ne očekujemo kako će se do jeseni tržišta vratiti u normalu. Trenutno smo u stalnom kontaktu sa strukturama u HGK po pitanju najava ukidanja OKFŠ-a. Iz tog razloga bih zamolio članove HUP-a i Hrvatskog drvnog klastera da daju maksimalnu podršku, kako ne bi došlo do ukidanja OKFŠ-a i pogoršanja funkcije. Moramo stati na stranu Hrvatskih šuma i jasno i glasno reći da nismo za ukidanje OKFŠ-a jer svi znamo što to znači za nas.

Stjepan Vojinić, Hrvatski drvni klaster: Cijela administracija je pomalo zakazala, ili ne rade ili ne razumiju što trebaju raditi u ovoj situaciji. Ovako ne može dalje, jer ako realni sektori postavljaju pitanja, a da se javna administracija ne oglasi s odgovorima. Do sada se zapravo nismo susretali s takvim iskustvima jer i negativan odgovor je opet odgovor, jer tvrtke sada moraju znati na čemu su i gdje će osigurati potrebna sredstva.

Renato Radić, HUP Udruge drvne i papirne industrije: U ovoj situaciji najbitnije je osigurati likvidnost i na nama je da se odgovarajuće reagira. Ministrica Vučković mora biti još aktivnija i Ministarstvo mora odraditi mjere za likvidnost, a ne prebacivati odgovornost na HBOR. Ne možemo čekati mjesec dana i nadati se nečemu, a da se ništa ne dogodi po tom za nas važnom pitanju. Smatram da je Vlada vrlo dobro reagirala, ali ne i pojedini ministri. Moramo biti realni te očekivati kako će se Europa brže i bezbolnije oporaviti od ove krize nego što će to napraviti naše gospodarstvo. Trebamo poslati dopise nadležnima, Ministarstvu i Vladi, jer moramo na taj način odlučno nastupati, budući da su u pitanju naša radna mjesta.

Davor Zec, Crobiom – Hrvatska udruga za biomasu: Pelet ide sve slabije, zbog sezone te zbog posljedica krize. Imamo nešto otprema u sektoru peleta, ali samo početkom tjedna zbog transportnih problema i novog režima otpreme. Kamione moramo poslati u ponedjeljak ili utorak kako bi se isti tjedan stigli vratiti. Na razini tvrtke imali smo specifičnu situaciju, jer se u Udbini proglasila karantena i imali smo zaražene zaposlenike, što je sve sada normalizirano. Nismo radili 20 dana, a trenutno se radi remont.

 

OSTATAK DISKUSIJE

Marina Popijač, PP Medvednica: Na području PP Medvednica je u nedavnom potresu oštećeno cca 10.000 građevina. Naša glavna zgrada je jedna od rijetkih koje nisu oštećene, a to možemo zahvaliti drvenoj konstrukciji. Sve to nas motivira na promišljanje o potrebi pokretanja šireg projekta drvene gradnje, što je i prilika za šumarstvo i drvnu industriju za domaću potrošnju sirovine i za korištenje tradicije i znanja. Mi izdajemo uvjete građenja unutar Parka, a nakon ovog potresa smo shvatili da se moramo prilagoditi tržištu te bolje iskoristiti kapacitete drvne industrije i usmjeriti ih na proizvodnju drvenih montažnih kuća. Sve to se, naravno, treba odraditi u koordinaciji Vlade RH, ministarstva i Hrvatskih šuma.

Josip Faletar, Spačva: Nema puno novosti u odnosu na prošli tjedan, budući da nam je u ovom trenutku najvažnija informacija za likvidnost. To nam je iznimno bitno, može li se dobiti državni kredit ili ćemo to tražiti od drugih izvora. Vlada je dio oko potpora za plaće odradila izvrsno, ali ponavljam ono što su i druge kolege naglasili kako za kredite ne znamo ništa.

Ivić Pašalić, MundusViridis: Mišljenja sam kako je Vlada odradila sjajan posao, kao i državna tvrtka Hrvatske šume te HUP u lobiranju. Hrvatska gospodarska komora je bila nešto suzdržanija dok sam iznimno nezadovoljan postupanjem resornog Ministarstva poljoprivrede i Ministarstva zaštite okoliša i energetike. Trebamo jasno strukturirati naše interese, složiti ih u dokumente i prijedloge te s njima nastaviti lobiranje za sektor. Sada se moramo boriti, bilo za kredite za likvidnost, bilo za daljnji razvoj te za pristup tržištu, marketing i pristup novima kupcima.

 

ZAKLJUČCI:

 

-Uputit će se žurni dopis u Vladu i nadležna tijela;

– Sektor treba podržati Hrvatske šume oko obrane naknade za OKFŠ-a. Iako se OKFŠ u javnosti često predstavlja kao parafiskalni namet, OKFŠ služi kao izvor sredstava za vatrogastvo, protupožarnu zaštitu šuma na kršu i otocima, razminiranje te za obnovu dijela privatnih šuma, kao i za obnovu oštećenih šuma, za suzbijanje bolesti i biljnih štetnika prvenstveno na jasenu i hrastu. Sve navedeno treba bolje argumentirati u javnosti;

– Potrebno je nastaviti lobiranje i argumentirati sektorske potrebe pri resornim tijelima;

– Javna nabava je prilika za veću uporabu drva, posebno kod obnove stradalih područja u potresu i u tom smislu treba izraditi strukturirane prijedloge za veće korištenje drvnih proizvoda, uključujući i drvene i nisko-energetske kuće.

 

Sljedeći webinar održat će se u srijedu, 06. svibnja 2020. u 9,00.

Link za sastanak je: https://us02web.zoom.us/j/85214575066?pwd=aU1ZNk9oM0FJVkx0cjRyZkJzUjBvdz09

Meeting ID: 852 1457 5066

Password: 967611

Comments are closed.