OKFŠ NIJE PARAFISKALNI NAMET, VEĆ ODRŽIVA EKOLOŠKA NAKNADA: Ukidanje može ugroziti budućnost šuma!

Nakon što je pandemija koronavirusa opasno zaprijetila opstanku brojnih tvrtki, na dnevni red je ponovno došlo pitanje ukidanja parafiskalnih nameta, i to kao mjera kojom bi se gospodarstvenicima olakšala teška financijska situacija. Kroz medije se često provlačila i Naknada za općekorisne funkcije šuma, odnosno OKFŠ protiv koje se već godinama bore određene interesne skupine u gospodarstvu.

Riječ je o naknadi koja je proteklih godina već nekoliko puta smanjivana te danas iznosi 0,0265 posto prihoda gospodarskih subjekata i to samo onih koji ostvaruju godišnji prihod veći od 3 mil. KN. Ideja poslodavaca o ukidanju takve naknade naišla je na oštre kritike sektorskih stručnjaka, a oglasile su se i Hrvatske šume koje smatraju kako bi to imalo nesagledive posljedice po šume na kršu, koje su ionako ugrožene požarima i ostalim katastrofalnim posljedicama ubrzanih klimatskih promjena. – Žao nam je da se naknada za OKFŠ uopće klasificira kao „parafiskalni namet“; pravilnije bi bilo reći da je to jedna od rijetkih naknada za koju je zakonom točno određena namjena korištenja. U zemljama EU, mnoge tvrtke se ponose svojim ulaganjem u društveno i ekološki odgovorno poslovanje (DOP) u zemlji u kojoj ostvaruju profit, koju pritom zagađuju i stvaraju u njoj otpad. Željeli bismo da tako bude i u Hrvatskoj – poručili su iz HŠ.

Isto smatra i Daniel Smiljanić, predsjednik Udruženja drvno-prerađivačke industrije pri HGK. – Trenutno smo u stalnom kontaktu sa strukturama u HGK po pitanju najava ukidanja OKFŠ-a. Iz tog razloga bih zamolio članove HUP-a i Hrvatskog drvnog klastera da daju maksimalnu podršku, kako ne bi došlo do ukidanja OKFŠ-a i pogoršanja funkcije. Moramo stati na stranu Ministarstva poljoprivrede i Hrvatskih šuma te jasno i glasno reći da nismo za ukidanje OKFŠ-a jer svi znamo što to znači za sektor koji bi za te nedovoljno atraktivne djelatnosti morao naći nove izvore financiranja – apelirao je Smiljanić.

Inače, glavnina sredstava OKFŠ-a koristi se za vatrogasne aktivnosti i provedbu protupožarne sezone, razminiranje, otklanjanje posljedica bolesti i elementarnih nepogoda te gospodarenje šumama na kršu.

Comments are closed.