Dinamične rasprave, kao i razmjena kvalitetnih informacija obilježile su ovogodišnje izdanje Konferencija o biomasi i OIE, koja su u međunarodnom formatu održala početkom tjedna u zagrebačkom hotelu Westin. Osim energetskih tema, bilo je govora o tržišnim novitetima, geostrateškim izazovima na globalnom tržištu, ali i oko raspoloživosti drvne sirovine na hrvatskom tržištu.
Ključni predavač bio je Christian Rakos, predsjednik Svjetskog udruženja za bioenergiju WBA sa sjedištem u Stockholmu, koji se u svome izlaganju, kao i tijekom rasprave referirao na dobru i lošu budućnost bioenergije, spomenuo je i globalne kampanja koje se vode protiv bioenergije, bilo da je usmjerena na promjene stajališta institucija u Bruxellesu ili dolazi od strane različitih lobija. – Moguće da je u kontekstu trenutnih snaga američki interes prodavati plin, a evidentno je kako Europa ne koristi dovoljno bioenergiju kao svoj lokalni prirodni izvor, nego se taj američki plin pojavljuje kao ozbiljan konkurent biomasi, istaknuo je Rakos, dodajući kako je uloga WBA promicanje održivog razvoja bioenergije na globalnoj razini, te razmjena znanja o bioenergiji. Očigledan je i gospodarski pad kod mnogih zemalja, a zabilježili smo od 2023 dramatičan pad prodaje kotlova i peći na pelete. Međunarodno političko okruženje danas nije povoljno za investicije, ali raditi se mora, zaključio je Rakos.
Konferencija je omogućila susret s potencijalnim domaćim i stranim partnerima i ulagačima u područje biomase, a zapažen nastup ostvario je prof.dr. Miralem Hadžiselimović, prorektor Sveučilišta u Mariboru koji je ponudio širu suradnju u energetskom sektoru zemalja JIE, posebice u području pametne energije i OIE.
Glavne teme konferencije su se odnosile na bioekonomiju i bioenergija u EU politikama, stoga će i zaključci i preporuke biti narednih dana upućeni nadležnim tijelima u RH i EU.