Krčenje šuma u brazilskoj amazonskoj prašumi palo je za 30,6% tijekom prošle godine, što označava najnižu razinu od 2015., a sukladno službenim podacima brazilske vlade. Od kolovoza 2022. do srpnja 2023. očišćeno je otprilike 6.288 četvornih kilometara Amazone, što označava i dalje veliku površinu smanjenih šuma, ali i značajan pad u odnosu na prethodne pokazatelje. Treba istaknuti kako brazilska vlada pod predsjednikom Luizom Ináciom Lula da Silvom pojačava napore za suzbijanje deforestacije, što je ujedno i ključni korak za globalne klimatske napore s obzirom na važnost i ulogu Amazone u apsorbiranju globalnog ugljičnog dioksida.
Naime, predsjednik Lula preuzeo je dužnost prije gotovo dvije godine, obećavši tada kako će obnoviti zaštitu okoliša u Brazilu, nakon što je krčenje šuma naglo poraslo za vrijeme bivšeg predsjednika Jaira Bolsonara i šume su bila ozbiljna tema predsjedničke kampanje. Lulina aktualna ministrica okoliša – Marina Silva je pripisala ovo postignuće pojačanoj provedbi ekoloških i održivih politika te je napomenula kako su ti napori rezultat brazilske predanosti borbi protiv klimatskih promjena. Predsjednik Lula je obećao prekinuti sva krčenja šuma u Brazilu do 2030., a u svijetlu toga se provode pripreme za domaćinstvo klimatskog summita Ujedinjenih naroda COP30 sljedeće godine upravo u regiji Amazone.
Vladin pristup uključuje vrlo aktivnu provedbu zelenih i održivih politika, s planovima za zapošljavanje oko 800 novih saveznih agenata za zaštitu okoliša, što predstavlja najveće takvo zapošljavanje u zadnjih nekoliko godina. U savani Cerrado, ekosustavu koji se nalazi uz Amazonu, također je došlo do smanjenja krčenja šuma za 26%, što predstavlja najnižu razinu od 2020. godine. Ovim postignućima Brazil namjerava obnoviti svoje klimatske pozicije na svjetskoj sceni, posebno uzme li se u obzir činjenica kako je upravo Brazil jedan od ključnih subjekta u borbi protiv globalnog zatopljenja i smanjenja utjecaja klimatskih promjena.