WEBINAR POTVRDIO KAKO JE STANJE TRŽIŠTA BOLJE NEGO U TRAVNJU: Ministarstvo poljoprivrede radi na donošenju preostalih mjera i posreduje kod drugih državnih tijela

Kohlbach / KBE Bioenergie

U srijedu 06.05.2020. s početkom u 9,00 sati na platformi ZOOM održan je peti webinar drvoprerađivačkog sektora na kojemu su sudjelovali predstavnici drvne industrije i Hrvatskih šuma. Većina sektorskih dionika bilježi blagu normalizaciju komunikacije s inozemnim kupcima, stanje se u odnosu na travanj djelomično poboljšava, iako je u svim podsektorima daleko od predkrizne dinamike i drugih pokazatelja. Dio tvrtki bilježi pozitivne signale s domaćeg tržišta, posebno u dijelu otvaranja trgovina građevinskim materijalom i trgovina namještajem.

Lošiji razvoj događaja u turizmu uvjetuje raniji početak adaptacija i obnove nekih kapaciteta, čime se za neke drvoprerađivače otvara dio tržišta. Unatoč pojavi navedenih pozitivnih pomaka na tržištu i dalje glavnina drvoprerađivačkih subjekata ostvaruje znatno niže prihode ili proizvodi za skladište, što je dugoročno vrlo opasno. Krenula je proizvodnja u Italiji, stoga su i njihove tvrtke počele s povlačenjem dijela roba, dok se najneizvjesnijom ocjenjuje situacija s bukvom u Egiptu. Dio tvrtki je općenito produžilo rokove plaćanja svojim kupcima, stoga se apelira na potreban oprez i pribavljanje potrebnih instrumenata osiguranja naplate.

Zabrinjavajućim se ocjenjuje otkazivanje nekih sajmova u 3. i 4. kvartalu jer se glavni napori svih dionika sada usmjeravaju na rekonstrukciju tržišnih odnosa i izgradnju novih prodajnih kanala. Potrebno je u narednom periodu temeljito razmotriti organizaciju i moguće benefite sajma AMBIENTA 2020, posebno u svjetlu neizvjesnih kretanja na izvoznim tržištima i potrebe jačanja prodaje na domaćem tržištu, no uz vrlo objektivne analize i potrebu postizanje konsenzusa o očekivanjima i ciljevima.

 

INFORMACIJA O SASTANKU U MINISTARSTVU POLJOPRIVREDE

 

Jučer je održan neformalni sastanak HDK i CROBIOMA s ministricom poljoprivrede mr.sc. Marijom Vučković u cilju ubrzavanja donošenja potrebnih mjera i osiguravanja podrške Ministarstva za komunikaciju prema drugim državnim tijelima. Zaključeno je kako dosadašnja potpora Ministarstva u produženju rokova plaćanja za drvnu sirovinu prema Hrvatskim šumama d.o.o. predstavlja važnu mjeru rasterećenja poslovanja drvoprerađivača u početku krize te kako je potrebno nastaviti sa snažnim zagovaranjem sektorskih interesa. Identificirani su slijedeći prioriteti:

– Osiguravanje kredita za likvidnost velikih subjekata kod HBOR-a / Ministarstvo je obradilo prijedlog te isti uputilo u proceduru prema Hrvatskoj banci za obnovu i razvitak; apelira se na dobivanje brzog odgovora, ako je to moguće do kraja tjedna, s obzirom na tešku i vrlo složenu financijsku situaciju pojedinih drvoprerađivača; Ministarstvu će se žurno dostaviti prijedlog za kreditiranje obrtnih sredstava za MSP, a po uzoru na turistički sektor.

– Ministarstvo će pomoći oko rješavanja otvorenih pitanja drvoprerađivača u drugim resorima, posebice kod:

a) MZOE / veće korištenje drvnog peleta i drugih drvnih goriva unutar elektroenergetskih postrojenja HEP-a (čime se povećava korištenje OIE i dostižu EU ciljevi) / plaćanje računa za električnu energiju u roku od 100 dana;

b) MINGO / izmjena regulative javne nabave, uz obavezu provođenja zelene javne nabave i donošenje Uredbe o ugradnji prirodnih, energetski učinkovitih i održivih proizvoda kod izgradnje, rekonstrukcije i opremanja javnih objekata / financiranje pripreme izvoznih poslova, razvoj novih proizvoda, nastupa na sajmovima i obrade novih tržišta s fondom od 15-20 mil. KN;

c) MGIPU / veće korištenje drva i drvnih proizvoda u sanaciji šteta izazvanih potresom u Zagrebu i okolnim područjima / izgradnja tipskih prefabriciranih objekata od drva s visokom razinom energetske učinkovitosti u brdsko-planinskim područjima, parkovima prirode i nacionalnim parkovima;

– Nastavak prezentiranja pozitivnih sektorskih tema u javnosti / posebno se pozitivnim ocjenjuje postignuti dogovor oko budućeg statusa naknade za opće korisne funkcije šuma (OKFŠ) u kojem se Ministarstvo vrlo argumentirano zalagalo za zadržavanje solidarnog pristupa financiranja važnih funkcija zaštite od požara i razminiranja te otklanjanja posljedica elementarnih posljedica i sprječavanja bolesti u šumarstvu, što je i drvna industrija do sada nedvosmisleno podržavala / na šumi bazirani sektor ima vrlo dobru poziciju u novim EU politikama (Green Deal, kružna ekonomija), a šume u RH su sa 48% teritorija najveći ponor CO2 i potrebno je zajednički afirmirati sve potencijale ovog sektora. / Predloženo je da se u narednom izbornom periodu provede promjena naziva Ministarstva i vrati šumarstvo uz druge važne sastavnice šireg resora / potrebno je nastaviti periodičku komunikaciju uz uključivanje šire baze sektorskih dionika;

 

NAGLASCI IZ DISKUSIJE

 

Krunoslav Jakupčić, Hrvatske šumeHrvatske šume su velika tvrtka koja djeluje u skladu s pozitivnim propisima, a upravljanje šumama je regulirano Zakonom o šumama iz čega proizlaze i naše obveze oko dinamike i upravljanja. Tvrtka je napravila strateški i operativni plan o nastavku proizvodnje i prodaje te na operativnoj razini razmatramo prikladno vrijeme za kretanje s bukvom, hrastom i jasenom, a naše službe su u svakodnevnoj komunikaciji s kupcima, uključujući provođenje anketiranja o potrebama za sirovinom, sve do prikupljanja informacija o stanju na okolnim tržištima. Fokusirani smo također prema prema ukupnoj količini prostornog drva koje imamo na zalihi, budući da Hrvatske šume ne mogu proizvoditi sirovinu za skladište. Trenutno je najveći problem zaliha jasena koja iznosi oko 30.000 m3. Nastavno na prošlotjedni webinar i dostavljenu bilješku ispravio bih navod koji se odnosi na valutu plaćanja sirovine za drvni pelet. Naime, proizvođači peleta imaju također odgodu plaćanja 100 dana, kao i svi ostali drvoprerađivači, dok se rok plaćanja od 45 dana odnosi na kogeneracijska postrojenja. Ovdje prikupljene informacije su za nas također dragocjene.

Daniel Smiljanić, Hrvatska gospodarska komorapredsjednik udruženja drvno-prerađivačke industrije pri HGKNa tržištu se svakako osjeti poboljšanje, a i moji inozemni kolege s kojima sam u kontaktu nam to posljednjih dana potvrđuju. Sada se svatko od nas usmjerava na oporavak tržišta i čeka nas puno posla. Pohvalio bih komunikaciju s Ministarstvom poljoprivrede i napore koje su uložili oko OKFŠ-a te provedbe nekih naših mjera. Imamo različita mišljenja oko sajma Ambienta, a nastavno na jedan od sastanaka izvršnog odbora Udruženja na kojem se raspravljalo o prošlogodišnjim učincima te o mogućem sufinanciranju ovogodišnjeg sajma Ambienta. Prijedlog je odbijen budući da smo prošle godine bili razočarani uspjehom manifestacije i proizvođači su najavili kako ove godine razmatraju nastup na Zagreb Design Week-u.

Igor Benaković, Bauwerk BoenDio samo velike proizvodne grupacije i nosimo se sa situacijom najbolje što možemo te u Đurđevcu radimo punim kapacitetima. Zdravlje naših zaposlenika nam je najvažnije, a predviđam da ćemo tako i nastaviti. Trenutno ne radimo samo za skladište, već za tržište, budući da su naša tržišta raznolika te uočavamo određene fazne pomake i napredak, u ovisnosti o kretanjima na pojedinim tržištima. S obzirom na naš dugogodišnji rad, tradiciju i iskustva nastupa na brojnim tržištima, nalazimo načine za opravdanje povjerenja naših kupaca.

Dr. Ivić Pašalić, Mundus Viridis: Ovo su teška vremena i potrebna je još odlučnija podrška institucija, a kroz protekle webinare rekao sam kako su vladine horizontalne mjere odlične. Sada skrećem pozornost na djelovanje drugih institucija, budući da smo u proteklom periodu ispred sektora bili na dosta sastanaka koji nisu urodili plodom i izostalo je veće razumijevanje i interes nekih institucija za sektor. Meni je neshvatljivo da se naš sektor promatra kao neku nedovoljno atraktivnu branšu, jer imamo dobre pokazatelje. Poslali smo desetine dopisa preko HGK, HUP-a ili Klastera i radi se o sektoru koji dobro predstavlja svoje probleme i nema razloga za nepovjerenje ili nerazumijevanje. Konačno je u e-savjetovanju prijedlog Uredbe za umanjenje naknade za OIE koju je RH trebala donijeti još puno ranije, o čemu smo mi i naše kolege iz sektora već dugo upozoravali, jer je to propisano EU zakonodavstvom.

Doc.dr. Vjekoslav Živković, Šumarski fakultet Sveučilišta u ZagrebuŠumarski fakultet već dva mjeseca odrađuje nastavu na daljinu. Nažalost, vježbe i terensku nastavu u ovim vremenima ne možemo izvoditi, ali nam predavanja funkcioniraju sasvim normalno. Jedna od zgrada fakulteta je u potresu zadobila značajna oštećenja te smo, iako su nam laboratoriji ostali u dobrom stanju, privremeno dobili zabranu korištenja prostora. Uz sve navedeno, 1. travnja donesena je odredba Vlade o zabrani korištenja sredstava za proračunske korisnike te smo na kratko morali zaustaviti svu nabavu dok nismo uspjeli ishoditi dopuštenje Ministarstva financija za nabavu osnovnih sredstava potrebnih za rad. Neposredno prije proglašenja pandemije Šumarski fakultet je potpisao Ugovor za provedbu projekta stručne prakse koji se financira iz Europskog socijalnog fonda te ćemo ga provoditi naredne tri godine. Većina studenata bi kroz provedbu tog projekta trebala dio vremena provoditi, između ostalog, i radeći u tvrtkama kako bi na taj način stekli što više realnog iskustva.

dr.sc. Josip Faletar, Spačva: U Vinkovcima ne bilježimo veće promjene u odnosu na protekle tjedne. I dalje radimo većinom za skladište, ali postoje neke naznake poboljšanja. Naime, talijansko tržište se pokrenulo u ponedjeljak, a za francusko to očekujemo tijekom sljedećeg tjedna. Ponavljam kako s velikim zanimanjem očekujemo odgovor HBOR-a vezano uz kredite za likvidnost.

Miroslav Šarić, Spin Valis: Postojeći kupci rade sve više pritisak na valutu plaćanja te traže odgode plaćanja od dodatnih 30 dana, stoga će nam navedeno u budućem kratkoročnom periodu dosta narušiti likvidnost. Počeli smo s pripremom novih proizvoda koje planiramo plasirati na sajmovima u Koelnu i Parizu tijekom siječnja 2021. Izradili smo dosta prototipova, zapravo planiramo izložiti potpuno novu liniju koja bi trebala biti gotova do listopada. Premijeru nove linije namjeravamo održati na ovogodišnjoj Ambienti, ukoliko neće biti otkazana.

Renata Ratković, Stolarija i pilana Ratković: Tržište Egipta za nas u potpunosti stoji, dok se Italija vratila u staru dinamiku te je otvorila tržište. Ipak, zabrinuti smo budući da 60% naše bukve ide prema Egiptu što nam sada stvara veliki problem. Rokovi plaćanja su se prolongirali i ta činjenica znatno utječe na poslovanje, a dodatan problem nam stvaraju poduzeća koja svoju robu prodaju po dampinškim cijenama. Nelojalna konkurencija stvara velike probleme, ne samo nama, već i ostalim dobavljačima bukve.

 

ZAKLJUČAK:

– Sektoru je vrlo važno (do kraja tjedna) dobiti žurnu informaciju vezano uz kredite za likvidnost kod HBOR-a;

– Potrebno je intenzivirati do sada prikupljene, usuglašene i artikulirane inicijative prema drugim državnim tijelima, pri čemu se očekuje podrška i aktivan angažman resornog Ministarstva poljoprivrede;

– Potrebno je predložiti i argumentirati mjeru za podršku pripremi izvoza i aktivnostima na stranim tržištima;

– U čim skorijem roku potrebno je definirati očekivanja od domaćih i inozemnih sajmova te pravovremeno osigurati institucionalnu podršku;

– Drvna industrija kao veliki potrošač električne energije podržava prijedlog Uredbe o plaćanju umanjene naknade za OIE.

 

Sljedeći webinar će se održati 13.05.2020. s početkom u 9,00 sati.

Link za sastanak je:

https://us02web.zoom.us/j/86938648335?pwd=K0xXTzExRWh2ZHltY0ZLU1Zwa3Radz09

(Meeting ID: 869 3864 8335, Password: 597819)

Comments are closed.