Uspješno održana 23.DTK u Opatiji

Drvno-tehnološka konferencija, u organizaciji Hrvatskog drvnog klastera, održana je 11.i 12. svibnja 2026. u Opatija te je još jednom potvrdila status središnjeg godišnjeg okupljanja drvno-prerađivačkog i šumarskog sektora Hrvatske i regije. Konferencija je održana pod pokroviteljstvom Vlade Republike Hrvatske, odnodno potpredsjednika Olega Butkovića, te Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva, te Ministarstva prostornoga uređenja, graditeljstva i državne imovine.
Tijekom dva dana konferencija je u okupila vodeće predstavnike industrije, institucija, akademske zajednice i međunarodnih organizacija, iz Hrvatske, kao i iz zemalja JIE, stvarajući prostor za otvoreni dijalog o ključnim izazovima i budućnosti sektora. Ovogodišnje izdanje po prvi je put održano u hibridnom obliku, uz mogućnost praćenja putem YouTube prijenosa i online uključenja dijela govornika putem Zoom platforme, čime je dodatno potvrđena usmjerenost eventa prema suvremenim komunikacijskim i tehnološkim trendovima, a što je pomoglo u kreiranju kvalitetne rasprave i sveobuhvatnih zaključaka.
Na svečanom otvorenju sudionicima su se obratili mr.sc. Zdenko Bogović iz Hrvatskog saveza udruga privatnih šumovlasnika, Laurent Sessa, predsjednik i član Upravnog odbora CEPF Bruxelles, Tamara Golomajer iz tvrtke Intercet d.o.o./Weinig Group, šuma, Nedeljko Jović iz Šuma RS, prof.dr.sc. Alan Antonović, prodekan Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu, Blaženka Kulić iz Primorsko-goranske županije, Vesna Bartolović iz HABOR-a. Delegaciju Hrvatskih šuma predvodio je Damir Miškulin iz UŠ Zagreb. Moderator prvog dana konferencije bio je Mislav Togonal.
Prvoga dana održana su četiri tematska bloka kroz koja su stručnjaci, predstavnici industrije i donositelji odluka analizirali aktualno stanje na tržištu te otvorili raspravu o najvažnijim sektorskim pitanjima. Poseban naglasak stavljen je na dostupnost drvne sirovine, nove modele ugovaranja, europsku regulativu i tržišne izazove koji snažno utječu na konkurentnost domaće drvne industrije.
O ključnim izazovima sektora govorio je dr. Ivić Pašalić, predsjednik HUP Udruge drvne industrije, istaknuvši kako sektor već dulje vrijeme upozorava na otežanu komunikaciju s nadležnim institucijama i potrebu za snažnijim dijalogom s ciljem rješavanja ključnih pitanja važnih za stabilnost i razvoj industrije.
Na problematiku aktualnog poslovanja velike grupacije Bjelin, kao i novih ugovora za drvnu sirovinu osvrnuo se i Robert Žulj, naglasivši kako neizvjesnost oko budućih ugovornih modela i otežana komunikacija s Hrvatskim šumama stvaraju dodatne izazove u poslovanju domaćih drvoprerađivača.
Značajnu pozornost izazvala je i panel rasprava o istrazi Europske komisije protiv Hrvatske zbog navodne skrivene potpore u drvnoj industriji. Tema je otvorena kroz izlaganja Franca Ferlina, međunarodnog konzultanta UN-a, uz komentare Viktora Horvatinovića, Nikolu Požgaja i Alana Mioča, koji su uz Franju Mihelčića iz tvrtke Lokve i Laurenta Sessu iznijeli svoja viđenja te su ocijenili kako je riječ o presedanu na europskoj razini te kako će europske institucije ovoj istrazi pristupiti s posebnom pažnjom.
Kroz rasprave se više puta istaknulo kako je nužno strateški odrediti ključne razvojne pravce, bilancirati drvnu sirovinu, ali i ponore ugljika u šumama, odnosno kako je potrebno redefinirati postojeći model raspodjele trupaca te uspostaviti dugoročno održiv sustav koji će omogućiti stabilnost sektora i ravnopravnije tržišne uvjete.
Zaključeno je kako bez kvalitetnog dijaloga između industrije, Hrvatskih šuma i nadležnih institucija neće biti moguće pronaći pravedan i učinkovit model za budućnost sektora, posebice nakon isteka aktualnih ugovora nakon 2027.
Uz aktualne sektorske teme, konferencija je donijela i pregled najnovijih tehnoloških rješenja i inovacija. Svoja napredna rješenja predstavile su tvrtke Intercet d.o.o. / Weinig Group, Unimex, Teknoxgroup i Koimpex, dok su o drvnoj sirovini, energetskoj učinkovitosti i inovacijama govorili Blanka Kobaš iz Uni Viridasa, Olivera Milanović iz grupacije Ancala, Tomislav Hodalj iz tvrtke Egorra, te prof. dr. sc. Alan Antonović, prodekan Fakulteta šumarstva i drvne tehnologije Sveučilišta u Zagrebu.
Ovogodišnja Drvno-tehnološka konferencija još je jednom pokazala kako upravo dijalog struke, institucija i gospodarstva predstavlja ključ za održivi razvoj drvno-prerađivačkog i šumarskog sektora, unatoč velikim razlikama u iznesenim stajalištima, te različitim prijedlozima za rješavanje postojeće krize u sektoru. Kroz brojne rasprave, stručna predavanja i neformalna druženja potvrđena je važnost zajedničkog djelovanja u vremenu velikih tržišnih i regulatornih promjena, ali i potreba za stvaranjem novih partnerstava, inovacija i razvojnih prilika koje će oblikovati budućnost industrije. Slijedeće izdanje konferencije 24. DTK će se održati u Opatiji 7.-8. lipnja 2027.

Comments are closed.